Zapraszam Państwa do zapoznania się z różnymi informacjami i ciekawostkami, których tematem są schody. Zachęcam również do przesyłania własnych zdjęć, opisów i ciekawych informacji o schodach z kraju i całego świata. Osobom, które je prześlą firma ufunduje i prześle drobne upominki. Mam nadzieję, że ilość informacji zawartych tutaj będzie sukcesywnie wzrastać oraz że będzie to dla Was inspiracją do budowy schodów w Waszym domu.
Schody – to najistotniejszy, choć nie jedyny element budynku, który umożliwia poruszanie się między różnymi poziomami.
Najstarsze schody na świecie znajdują się w Austrii w miejscowości Hallstatt w tamtejszej kopalni soli. Są wykonane z drewna. Liczą sobie ok. 7tyś lat, wokół nich znaleziono przedmioty z epoki żelaza.
Schody w starożytności i średniowieczu miały zastosowanie czysto praktyczne. Tylko stopnie zewnętrzne, wykonane z kamienia, pomimo prostej konstrukcji stanowiły element architektoniczny zdobiący, podkreślający rangę obiektu (schody wiodące do świątyni, zamku itp.). Dopiero w okresie renesansu zaczęto stosować bardziej dekoracyjne formy schodów. Schody nie są jedynym elementem komunikacji pionowej. Stosowane są także pochylnie (o podobnej do schodów konstrukcji, lecz biegi pozbawione są stopni) oraz różnego typu windy i schody ruchome.
Rycina Johanna Carla Schultza z 1857 roku, przedstawiająca wnętrze domu, który stał w Gdańsku przy Heilige-Geist-Gasse 101. Głównym tematem ilustracji i najważniejszym elementem wyposażenia wnętrza są wspaniałe, rzeźbione w dębie kręcone schody z początku XVIII wieku. Wejścia na schody strzegą dwaj halabardnicy, a na barkach małego chłopca – być może pigmeja spoczywa spiralna kolumna, tworząca oś kręconych schodów.
Takich schodów – arcydzieł snycerskich było w Gdańsku około połowy XIX wieku więcej, z biegiem czasu zostały one kupione i wywiezione z Gdańska lub uległy zniszczeniu. Przedstawione wyżej schody najpierw znalazły się w Krzeszowicach w pałacu Potockich a później zawędrowały do Krakowa i znajdują się obecnie w Collegium Maius.
Schody Hiszpańskie
Rokokowe schody Hiszpańskie znajdują się w Rzymie przy Placu Hiszpańskim. Schody te zostały zaprojektowane przez architekta Francesco de Sanctisa a ukończono ich budowę w 1726 roku. Posiadają one 137 stopni. Na szczycie schodów znajduje się XVI – wieczny kościół Trinita dei Monti (kościół św. Trójcy). Schody i kościół zostały wybudowane ze środków rządu francuskiego. Nazwa schodów pochodzi od znajdującej się w pobliżu ambasady hiszpańskiej. Schody są niewątpliwą atrakcją turystyczną, co roku odbywają się na nich pokazy mody, wystawy kwiatów a zimą w okresie świąt ustawiana jest szopka.
Inne znane w Europie to:
- Schody pochodzące z IV w. p.n.e. prowadzące do pałacu w Persepolis
- Manierystyczne schody w przedsionku Biblioteca Laurenziana projektowane przez Michała Anioła
- Barokowe schody Scala Regia (Schody Królewskie) w Watykanie zaprojektowane przez Berniniego Gian Lorenzo
- Klasycystyczne schody w pałacu Caserta pod Neapolem zaprojektowane przez Luigiego Vanvitellii
- XIX-wieczne monumentalne schody w Odessie, wykorzystane jako scenografia filmu Pancernik Potiomkin
Diabelskie schody
W matematyce nazwą diabelskie schody określa się funkcję zdefiniowaną na odcinku [a,b], która:
|